همیشه خریداران محصولات و خدمات اینترنتی به دلیل نا ملموس بودن آنچه دریافت میکنند، دچار نگرانی هستند. نگرانی از دست دادن پول، هزینه بیش از حد برای خرید، دریافت چیزی متفاوت با آنها توقع داشتند و ده ها نگرانی دیگر. ما در ویداوین تمام سعمان را میکنیم کگه این نگرانی ها را به حد اقل برسانیم. اطلاع رسانی یکی از کارهایی است که در این راستا انجام خواهیم داد. اطلاع رسانی درباره حقیت های خرید آنلاین و نکات مهم درباره آن.

مطلب زیر در سایت پلیس فتا ایران منتشر شده است که اینجا با کمی تغییر میخوانید. در این مطلب چند نکته درباره خرید اینترنتی مطرح شده است که پیشنهاد میکنم آن را به دقت مطالعه کنید.

نکات ارائه شده در قسمت ذیل می تواند به اشخاص در زمان خرید اینترنتی کمک کند تا به راحتی و با امنیت بیشتر اقدام به خرید اینترنتی نمایند.

۱- طرف معامله را بشناسید

قبل از این که خریدی انجام دهید، آدرس و شماره تلفن واقعی فروشنده اینترنتی را بررسی کنید. دقت داشته باشید که وجه ای که برای خود در وبسایتشان ساخته اند حقیقی است یا مجازی. به این منظور که اگر بعداً برای شما سوالی پیش بیاید و یا به مشکلی برخورد کنید، این آدرس و شماره تلفن در دست شما است و می توانید به آنها مراجعه کنید. همینطور به سابقه آن وبسایت نیز توجه داشته باشید.

۲- چیزی که میخواهید بخرید را خوب بررسی کنید

شما در هنگام خرید حضوری از یک فروشگاه هم زمان زیادی را صرف بررسی آن جنس و مقایسه آن با فروشگاه های دیگر میکنید. بنا بر این در اینترنت نیز همین کار را باید بکنید. بنابرای شرایط و ویژگی های محصول را که فروشنده تهیه کرده است، را به دقت مطالعه کنید حتی اگر این کار برای شما خسته کننده و ملال آور باشد.

شرایط و ویژگی ها و قوانین سایت را به دقت بررسی کنید. ببینید اگر شما از محصول راضی نباشید، آیا می توانید آن را برگردانده و پول خود را دریافت کنید؟ همچنین هر نوع اطلاعات ثبت شده که مربوط به این معامله است و شامل تمامی نامه های الکترونیک ارسالی به فروشنده و دریافتی از فروشنده است، را ذخیره کنید.

۴- مراقب اطلاعات بانکی خود باشید

اطلاعات کارت اعتباری خود یا سایر اطلاعات مالی خود را در ازای خرید و دریافت جدیدترین اسباب بازی، کارت هدیه رایگان، یک شغل فصلی و یا اجاره (یک محل) برای تعطیلات در اختیار شخصی که نمی شناسید، قرار ندهید.

اطلاعات مالی خود را از طریق ایمیل، تلگرام یا اینستاگرام ارسال نکنید. اینها روشهای مطمئن برای انتقال شماره کارت اعتباری، شماره حساب بانکی و یا شماره تامین اجتماعی نیست.

روی ایمیل های تبلیغاتی حساس باشید و منبع آنها را بررسی کنید. شرکت های معتبر بدون آنکه شما آنهارا قبلا شناخته باشید برای شما پیامی ارسال نمیکنند.

شرکت هایی که فعالیت آنها مشروع و قانونی است، اطلاعات مالی شما را از طریق نامه الکترونیک یا پیام های پاپ آپ درخواست نمی کنند.

۵- قوانین و مقررات فروشگاه اینترنتی را بخوانید

سیاست حفظ اسرار یا قوانین و مقررات سایت ممکن است طولانی باشد و خواندن آن زمان بر باشد، اما می تواند اطلاعات مهمی را در اختیار شما قرار دهد. برای مثال وب سایت چه نوع اطلاعات شخصی را جمع آوری می کند، صاحبان و اپراتورهای سایت چگونه قصد دارند از این اطلاعات استفاده کنند. یا جنس شما چگونه ارسال میشود و چگونه میتوانید آن را پس بدهید. اگر نمی توانید سیاست حفظ اسرار سایت را پیدا کنید و یا آن را درک نمی کنید و مفاد آن را متوجه نمی شوید، به فکر انجام معاملات تجاری خود در جای دیگری باشید و بگذارید که سایت (صاحبان سایت ) بداند شما چه فکر و نظری دارید.

۶- حواشی خرید

با دانستن نام سازنده یک کالا و شماره مدل، شما می توانید ویژگی های این کالا را به صورت جز به جز با سایر کالاهای مشابه مقایسه کنید. مگر در شرایطی که محصولی که خریداری میکنید خاص و تولید یک نام تجاری باشد و تنها در یک فروشگاه عرضه می‌شود.

تنها به قیمت اصلی یک کحصول توجه نکنید. مواردی مانند شرایط و هزینه های ارسال را نیز بررسی کنید. چرا که شما در یک خرید اینترنتی بهای راحتی در سفارش را در ازای هزینه های جانبی ارسال کالا خریداری میکنید.

فکر نکنید که نقاط دسترسی WiFi عمومی امن هستند. تا زمانی که مطمئن نشدید که یک نقطه دسترسی به اینترنت کاملاً امن است خرید اینترنتی خود را از طریق آن شبکه انجام نهید. همچنین به هیچ وجه پرداخت خود را هنگام استفاده از فیلتر شـکن انجام ندهید.

۷- محصولات رایگان، کاملا رایگان نیستند

وبسایت ها فروش محصولات تقلبی یا غیر واقعی معمولا به بهانه ارائه یک خدمت رایگان از شما اطلاعاتی میگیرند که ممکن است در آینده باعث آزار شما شود. قبل از کلیک بر روی پیام های پنجره های خود باز شو به دقت آنها را بررسی کنید. گول پیام هایی نظیر شما برنده آیفون شده ای را نخورید. تمام این پیام ها برای فریب شما طراحی شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *