باید بدانید که بدون شک واقعیت مجازی و واقعیت افرزوده آینده تعامل انسان با دنیا را شکل خواهد داد. این دو عبارت نام کلی تکنولوژی هایی هستند که امروز برای ما خیلی نا آشنا نیست. هدف این تکنولوژی ایجاد ارتباط متفاوت و کاملا باور پذیر برای ما با دنیا است. دنیایی که ممکن است از اساس وجود واقعی نداشته باشد. ولی با کمک این تکنولوژی ها چنان آن را باور کنیم که هیچ وقت به مجازی بودنش شک نکنیم. شاید باید گفت که Virtual Reality قرار است دنیایی حقیقی را برای ما بسازد. هدف اصلی ویداون ساختن تجربه های متفاوت و جدید است. برای همین شعارش «کاوش تجربه های نو» است. ساختن چیزهایی که تجربه متفاوت یا گمشده ای را برای ما ایجاد کند. همینطور باید بدانید کار ویداوین تنها ساختن آیتم های دکوراتیو نیست. چیزهایی که بیشتر دیده اید تنها گام های اولیه ما برای رسیدن به اهداف ویداوین است. باور دارم برای رسیدن به این هدف باید همگام با تمام موضوعات هنر و دانش حرکت کنیم. چراکه تجربه های نو تنها مربوط به محصولاتی که میسازیم نیست. بلکه مربوط تمام مراحل برخورد شما با ویداوین است. از لحظه آشنایی تا لحظه استفاده. برای همین میخواهم یکی از پروژه های ویداوین به اسم VVR را به شما معرفی کنم. پروژه ای که در آن یک تجربه متفاوت از خرید اینترنتی خواهیم داشت.

واقعیت مجازی یا Virtual Reality چیست؟

این تکنولوژی را به اختصار با VR نمایش می‌دهند. این تکنولوژی نتیجه تلاش بشر برای از بین بردن باور مرزهای فضای واقعی و فضای مجازی است. در این فناوری با کمک نرم افزار و سخت افزار مخصوص سعی می‌شود تا تمام یا بخشی از احساس برخورد ما با محیط اطراف شبیه سازی شود. هرچه حواس بیشتری در این فضا شبیه سازی شود دنیای به وجود آمده باور پذیر تر میشود. شاید فکر کنید که واقعیت مجازی یک پدیده بسیار تازه است. اما اینطور نیست و سابقه آن طولانی تر از عینک های واقعیت مجازی است که میشناسید. میگویند اولین تلاش ها برای ایجاد حس حضور در یک مکان دیگر نقاشی های پانورامایی بوده که نقاشیان در در قرن هجده میلادی میکشیدند. قدیمی واقعیت مجازی حتی استیوسکوپ نیز اوایل قرن نوزده اختراع شد. همان چیزی که امروز در نمایش فضای سه بعدی در موبایل ها و عینک های واقعیت مجازی استفاده می‌شود. احتمالا دوربین های عکس قدیمی که البته در ایران بیشتر عکس هایی از شهر مکه عربستاند داشتند را به یاد دارید. این دوربین ها و نگاتیوهای داخل آن هم با همین تکنیک استیوسکوپ ساخته می‌شد. دوربین واقعیت مجازی قدیمی در مجموع تلاش های زیادی در تاریخ برای شبیه سازی واقعیت وجود دارد. از پریسکوپ های زیردریایی تا شبیه سازهای پرواز. همه تکنیک هایی برای شبیه سازی واقعیت بوده اند. اما این داستان همچنان تا زمانی که مرز نتیجه آن برای مخاطب قابل تشخیص نباشد ادامه خواهد داشت.

هدف ویداوین از پروژه VVR و نمایشگاه مجازی چیست؟

ویداوین میخواهد با استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده یک تجربه جدید رو در خرید اینترنتی به وجود بیاره. قطعا برای رسیدن به این هدف کارهایی زیادی پیش رو داریم. اما VVR آینده فروشگاه و نمایشگاه محصولات و خدمات ویداوین میشه. برای اینکه بتونید این اتفاق رو کمی بهتر تصور کنید. فکر کنید که میتونید محصولات رو ببینید و حتی لمسشون کنید، بدون اینکه از خانه خارج بشید. آن را در محل مورد نظرتان بذارید و از داشتنش مطعئن بشید، بدون اینکه بخریدش. این آینده پروژه VVR میشه. امیدوارم تو راه رسیدن به این اتفاق جذاب، کمبود های ویداوین رو ببخشید و همراه بمونید. ممنون  

در مرحله آزمایشی VVR چه امکاناتی وجود دارد؟

شما در مرحله آزمایشی VVR که از ابتدای بهمن در دسترس قرار گرفته میتونید در یک محیط شبیه سازی شده نمونه محصولات ویدایون رو در یک محیط واقعی نگاه کنید. روی آنها کلیک کنید و اطلاعات و طرح ها رو ببینید. همچنین در این محیط شبیه سازی شده که شامل اتاق ها و محل های مختلفه چیزهایی مخفی شده که بعضی از آنها کد های تخفیف و هدایای ویداوین برای بازدیدکننده های VVR است. البته شروع این محیط با دو محوطه شبیه سازی بوده که همچنان در حال توسعه و طراحیه. تا انتهای سال ۹۶ تعداد محوطه های این پروژه به ۲۰ مورد میرسه و بازی های پیچیده تری شبیه به یک اتاق فرار Escape Romm در آن پیاده میشه. در ویدویی زیر نحوه بازدید و استفاده از نمایشگاه مجازی ویداوین را ببینید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *